1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00 (2 رای)

اشتباهاتی که در زمان ثبت شرکت رخ می دهد ، بعدها در اداره شرکت مشکلات متعددی را بوجود می آورد. به همین دلیل دانستن این اشتباهات می تواند از گرفتار شدن به مشکلات بعدی جلوگیری کند
اشتباهات جبران ناپذیر در مورد ثبت شرکت را بدانیم ، پس از اینکه تصمیمتان برای تاسیس شرکت قطعی شد، باید حتماً شرکت به ثبت برسد. اما گاهی ثبت شرکت با مشکلات زیادی همراه است. علت آن می تواند ناآگاهی در مورد مراحل ثبت شرکت باشد. همچنین اشتباهاتی که در زمان ثبت شرکت رخ می دهد، بعدها در اداره شرکت مشکلات متعددی را بوجود می آورد. به همین دلیل دانستن این اشتباهات می تواند از گرفتار شدن به مشکلات بعدی جلوگیری کند. در زیر به برخی از این اشتباهات می پردازیم.

عدم شناخت فعالیت و هدف شرکت
اولین گام برای تاسیس شرکت، انتخاب موضوع فعالیت است. اگر موسسان شرکت نبست به موضوع شرکت هیچ اطلاعی نداشته باشند و یا هدف آنها از تاسیس شرکت روشن و مشخص نباشد، بعدها شرکت با مشکلات جدی مواجهه می شود. موسسان و شرکا باید به موضوع شرکت تسلط کامل داشته باشند.

عدم شناخت شرکا
برای تاسیس شرکت به چندین شریک نیاز است. اگر موسسان شرکت نسبت به یکدیگر شناخت کافی نداشته باشند، پس از مدتی میان آنها اختلاف نظر ایجاد می شود. بزرگترین مشکلاتی که در انتخاب اشتباه شرکا ممکن است رخ دهد، سوء استفاده، فریبکاری و زیر سوال رفتن اعتبار کل شرکت، عدم امکان در انحلال شرکت، عدم امکان خروج فرد سود جو از شرکت، عدم امکان تغییرات شرکت و تشکیل جلسه، امکان بوجود آمدن ورشکستگی و …. می باشد. بنابراین در زمان انتخاب شرکا باید به خوبی بر روی آنها شناخت پیدا کرد.

اطلاعات ناکافی در مورد قانون تجارت
تشکیل شرکت های تجاری با پیچیدگی بیشتری همراه است. به همین دلیل باید موسسان نسبت به قوانین تشکیل، ثبت و اداره شرکت اطلاعات کافی داشته باشند. برای مثال شرکا یا موسسان شرکت باید نسبت به تفاوت شرکت های با مسئولیت محدود و و شرکت سهامی خاص و یا تفاوت بین موسسه و شرکت اطلاعات کافی داشته باشند. زیرا ثبت انواع شرکت، میزان سرمایه مورد نیاز برای تشکیل و همچنین تعداد شرکا در شرکت های مختلف با یکدیگر متفاوت است.

اطلاعات ناکافی در مورد ثبت شرکت
ثبت شرکت روال خاصی دارد که موسسان باید نسبت به تمامی مراحل اطلاعات کافی داشته باشند. در غیر این صورت مراحل ثبت شرکت با مشکل مواجه می شود و موسسان مجبور می شوند تا یک مرحله را چندین بار تکرار کنند. برگشت مدارک از سوی اداره ثبت شرکت ها نیز از دیگر مشکلاتی است که در نتیجه نداشتن اطلاعات کافی در مورد روند ثبت شرکت رخ می دهد.

بی توجهی به سرمایه ثبت شرکت
برای ثبت شرکت، داشتن سرمایه لازم است. اما میزان سرمایه در تمامی شرکت ها یکسان نیست و از سوی دیگر سهم شرکا، میزان جمع آوری سرمایه و همچنین سرمایه نقد و غیرنقدی نیز با یکدیگر متفاوت است. برای مثال شرکت سهامی خاص را می توان با ۵۰۰ هزارتومان شرکت تشکیل داد. اما برای شرکت های سهامی عام از طریق پذیره نویسی سرمایه مورد نیاز تامین می شود. در برخی از شرکت ها نیز حداقل سرمایه ۱۰۰ هزار تومان است. با این وجود شرکت برای توسعه و پیشرفت باید این میزان سرمایه را باید افزایش دهد و نمی توان به حداقل سرمایه تکیه کرد. بی توجهی به میزان سرمایه شرکت نه تنها موجب می شود که کار پیشرفت و توسعه نداشته باشد، بلکه باعث بروز برخی مشکلات نیز می شود. زمانی که سرمایه شرکت افزایش می یابد، باید مراتب به اداره ثبت شرکت ها نیز گزارش داده شود.

بی توجهی به پرداخت مالیات
مالیات یکی از قوانین مدیریت و ثبت شرکت های تجاری می باشد. اگر موسسان شرکت نسبت به پرداخت مالیات بی توجه باشند، مشمول پرداخت جریمه های سنگین خواهند شد که مشکلات دیگری را برای شرکت در پی دارد. زمانی که شرکت به ثبت می رسد، مدیرعامل شرکت برای دریافت دفاتر قانونی پلمپ شده، تکمیل و تحویل اظهارنامه مالیاتی سالیانه در تیرماه هر سال و پرداخت مالیات تعیین شده، باید به اداره مالیات مراجعه کند.

0
0
0
s2sdefault
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 4.83 (3 رای)

یکی از خصیصه ‏ها‎ی بارز شرکت تعاونی این است که هر سهامدار در شرکت تعاونی، فقط می‎تواند یک رای صادر نماید. اما در شرکت‎های غیرتعاونی سهامدار بر حسب مقدار سهام و نوع آن ممکن است چندین رای داشته باشد. به عبارت دیگر در شرکتهای تعاونی راي همه سهام‌داران هم ارزش است؛ درحالی‌که در شرکتهای مسئولیت محدود و شرکتهای سهامی خاص، ارزش رای هر سهامدار به نسبت تعداد و ارزش سهام وی، کم یا زیاد می‌شود. از این رو در شرکت‌های تعاونی کنترل بر مبنای سرمایه، کاهش پیدا کرده و هیچگاه کنترل کار و اعمال نظارت با تعداد سهام و میزان سرمایه‌ای که متعلق به شخص است، ارتباط ندارد.

تصمیم گیری در شرکت تعاونی مبتنی بر اصول و قواعدی است که آن را در قالب تعاونی از سایر شرکتها متمایز می‎کند. واژه تعاونی ابتدا در اواسط قرن نوزدهم به کار گرفته شد. در تعاونی‏ها‎، شراکت گروهی از افراد را شاهد هستیم که با هدف کسب سود و بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی خود از طریق خودیاری، فعالیت می‎کند.

در واقع شرکت تعاونی مرکب از اشخاصی است که داوطلبانه با یکدیگر متحد شده تا نیازهای اقتصادی و اجتماعی خود را از راه فعالیت‏ها‎ی دسته جمعی و با کنترل دموکراسی بر طرف کنند. اعضای تعاونی‏ها‎ در تلاشند تا از طریق همکاری با تعاونی‏ها‎ی محلی، ناحیه ای، ملی و بین المللی در فدراسیون‏ها‎، اتحادیه‏ها‎ و دیگر فعالیت‏ها‎ی دسته جمعی، نیازهای اعضای خود را به نحو موثری تامین نمایند.

رکن تصمیم گیری در شرکت تعاونی مجمع عمومی شرکت تعاونی است.
مجمع عمومی شرکت تعاونی به دو شکل تشکیل می‌شود.
یکی مجمع عمومی عادی که متشکل از تمامی اعضای شرکت تعاونی یا نمایندگان انها است و معمولاً در انتهای هر سال مالی تشکیل می‌شود. مجمع عمومی عادی شرکت تعاونی باید حداقل یکبار در سال تشکیل شود و دعوت از اعضای مجمع عمومی از وظایف هیأت مدیره شرکت تعاونی است.
نوع دیگر مجمع عمومی، مجمع عمومی فوق‌العاده است که با درخواست یک سوم اعضای هیأت مدیره و بازرسان تشکیل می‌گیرد. مجمع عمومی فوق العاده در صورتی رسمیت می‌یابد که دو سوم اعضای شرکت تعاونی در آن حضور یابند. اگر به هر دلیلی تعداد حاضرین در مجمع عمومی فوق العاده کمتر از این مقدار باشد، برای بار دوم درخواست مجمع عمومی فوق العاده صادر می‌شود اما در این نوبت حضور ۵۰٪ +۱ نفر از اعضاء هیأت مدیره شرکت تعاونی باعث رسمیت یافتن مجمع عمومی شرکت تعاونی خواهد شد.

0
0
0
s2sdefault
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 4.83 (3 رای)

شرکت حمل و نقل بین المللی به منظور جا به جایی و حمل کالا از داخل کشور به سایر کشورهای دیگر، با حفظ قوانین و مقررات حاکم بر کشورها، ثبت می‌شود.

برای ثبت شرکت حمل و نقل بین المللی لازم است موسسین شرکت حمل و نقل بین المللی سابقه کار مرتبط در زمینه‌ی حمل و نقل داشته باشند
برای ثبت شرکت حمل و نقل بین‌المللی داشتن ۵ سال سابقه کار مرتبط ضروری است.
در صورتی که سابقه کار مرتبط با حمل و نقل بین المللی در سازمانهای دولتی باشد باید به تأیید سازمان مذکور برسد و درصورتی که در شرکتهای حمل و نقل خصوصی بوده است لازم است تأیید سازمان تأمین اجتماعی مبنی بر پرداخت حق بیمه دریافت شود.
در صورتی که سابقه کار مرتبط کمتر از ۵ سال باشد، مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر در رشته‌های تخصصی حمل و نقل ، مدیریت بازرگانی، مدیریت اداری، بیمه و بانکداری، گمرک، اقتصاد و ترافیک همراه با دوسال سابقه کار مرتبط نیز می‌تواند قابل قبول باشد.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت حمل و نقل بین المللی

 • ارائه اساسنامه شرکت در سه نسخه
 • ارائه شرکتنامه شرکت در سه نسخه
 • ارائه اظهارنامه شرکت در سه نسخه
 • ارائه اولین صورتجلسه مجمع عمومی مبنی بر انتخاب مدیرعامل و معرفی امضاهای مجاز و سایر تصمیمات گرفته شده، در سه نسخه
 • درج کامل مشخصات شامل نشانی و محل سکونت فعلی مدیرعامل، سهامداران و اعضای هیئت مدیره و شماره تلفن آنها
 • کپی برابر اصل تمامی صفحات شناسنامه اعضا و کارت ملی
 • داشتن گواهی عدم سوء سابقه، نداشتن سابقه اعتیاد به مواد مخدر و کارت پایان خدمت نظام وظیفه
 • ارائه مدرک تحصیلی اعضای هیئت مدیره
 • ارائه اسناد رسمی دفتر کار و ارائه سند تلفن دفتر کار
  تذکر : از کلیه سناد و مدارک باید کپی تهیه شود و در دفاتر اسناد رسمی، برابر اصل شوند.

شرایط اعضاء هیئت مدیره شرکت حمل و نقل بین المللی

 • داشتن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران
 • التزام به دین اسلام و یا سایر ادیان رسمی کشور
 • داشتن حداقل ۲۵ سال تمام برای مدیر عامل
 • عدم اشتغال به سمت مدیریت عاملی در سایر شرکتها و یا مدیریت موسسات
 • ارائه مدرک تحصیلی مصدق مدیر عامل
 • نداشتن سابقه اعتیاد به مواد مخدر
 • عدم سوء پیشینه کیفری
 • کسب صلاحیت فرد
 • ارسال تمامی مدارک ثبتی و انتشار آگهی تاسیس شرکت که به تایید اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری رسیده باشد
 • متعهد شدن هیئت رئیسه و مدیرعامل منتخب جهت ارسال آمار فعالیت شرکت هر شش ماه یک بار (پایان ماه‌های شهریور و اسفند هر سال)
 • متعهد شدن هئیت رئیسه برای اجرای تمامی دستورات سازمان حمل و نقل
 • متعهد شدن هئیت رئیسه برای قبل از هرگونه تغییرات و اعلام به اداره ثبت شرکتها، ابتدا با کسب نظر از سازمان حمل و نقل صورت گیرد
 • متعهد شدن هئیت رئیسه برای شاغل نبودن هیچ یک از اعضاء هئیت مدیره و مدیرعامل شرکت در مشاغل دولتی
 • پس از ارسال مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت حمل و نقل بین المللی، سهامداران، مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره باید ظرف مدت ۱۰ روز برای تنظیم فرم حضور در ایران با در دست داشتن شناسنامه، کارت ملی و ۲ قطعه عکس به سازمان حمل و نقل واحد مربوط مراجعه کنند.
0
0
0
s2sdefault