1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 4.95 (19 رای)


اسم شرکت نباید قبلاَ توسط شخص دیگری به ثبت رسیده باشد. متقاضی ثبت شرکت باید اسم شرکت خود را به شکلی پشنهاد دهد تمایز آشکار و مشخصی با اسم شرکت های ثبت شده داشته باشد به عبارت دیگر نه تنها اسم شرکت نباید تکراری باشد؛ بلکه اسم شرکت نباید مشابه اسم شرکت ثبت شده دیگر باشد. مثلا اگر شرکتی با نام «ابتکار صنعت پویا» ثبت شده باشد :
نمی توان با تغییر جای کلمات اسم شرکت قبلی، شرکت «پویا صنعت ابتکار» را به ثبت رساند و این اسم به علت مشابهت مردود خواهد شد.
نمی توان با افزودن کلمه های پرکاربردی مثل گستر و نوین و ... شرکت «نوین ابتکار صنعت پویا» یا شرکت «ابتکار صنعت گستر پویا» را به ثبت رساند.
نمی توان با تغییر یک کلمه اسم شرکت، شرکتی را با اسم «ابتکار صنعت پارسیان» به ثبت رساند

نکته دیگر در انتخاب اسم شرکت این است که اسم شرکت حداقل باید سه کلمه ای باشد. یعنی حتی اگر هیچ شرکت به نام «کهن سازه» ثبت نشده باشد، بازهم ثبت شرکتی با نام «کهن سازه» امکان پذیر نیست.

تمام کلمات اسم شرکت باید در فرهنگ دهخدا موجود بوده و مورد تأیید فرهنگستان زبان و ادب فارسی باشند. استفاده از کلمه های لاتین یا عربی تنها به شرطی که جزئی از زبان فارسی شده باشند در اسم شرکت بلامانع است. اما استفاده از کلمه هایی مثل کنترل، ریموت، سیویل و کلمه هایی که فرهنگستان زبان وادب فارسی برای آنها معادل سازی کرده است در اسم شرکت مجاز نیست.

استفاده از کلمه های «ملی» و «ایران» فقط در اسم شرکت های دولتی مجاز است.

استفاده از اسم یا فامیل اشخاص در اسم شرکتها مجاز نیست. همچنین بکار بردن اسامی و القاب مقدس در ترکیب نام شرکت، باعث مردود شدن اسم شرکت در اداره ثبت شرکتها می شود.

0
0
0
s2sdefault